Moc děkujeme za Váš zájem o MUUD Yerba Mate. ✨ Jestli máte otázky, neváhejte nám napsat. Nakupte nad 1200 Kč a dopravu máte ZDARMA.

Proč Yerba Mate?

Mnoho lidí se ptá, proč by měli pít Yerba Maté. Správná otázka je však spíše, proč bychom neměli? Yerba Mate totiž nabízí déletrvající povzbuzení než káva, zdraví zeleného čaje a dobrou náladu hořké čokolády. To vše v jednom nápoji! Široké spektrum mikronutrientů z řady minerálů a vitamínů a masivní dávka antioxidantů, dělá tento nápoj přírodní energetickou oázou, která osvěží mysl, zlepšuje soustředění, dává lepší náladu a mnoho dalšího. Přečtěte si o Yerba Mate více, vaše tělo vám poděkuje.

DSC09722 (2)

Historie Yerba Mate

Příběh Yerba Mate začíná v Jižní Americe, kde podle místní legendy přišel otrhaný poutník za chudým farmářem a zeptal se, zda by mu farmář mohl dát něco málo k snědku. Farmář měl sice jídla sotva pro sebe, ale přesto poutníka štědře pohostil. Z vděčností pak druhý den poutník farmáři předal rostlinu, kterou mu poradil zasadit na dvoře. Dnes už víme, že to byla Cesmína Paraguayská, rostlina z níž se připravuje Yerba Maté. A že onen poutník v příběhu byl ve skutečnosti Bůh. Takto si tamní obyvatelé vysvětlují mytologický, nebeský původ této byliny. 

Vědecké studie pak její blahodárné účinky mnohokrát prokázaly a Yerba Mate si vysloužila označení superpotravina. Maté začali konzumovat nejprve původní obyvatelé Guaraní, kteří žijí na území dnešní Paraguaye, jihovýchodní Brazílie, Argentiny, Bolívie a Uruguaye. Konzumace Yerba Mate se pak během kolonizace na konci 16. století rozšířila do celého světa skrze španělskou kolonii Paraguay, proto je její vědecký název Ilex paraguariensis.

Stromy Cesmíny Paraguayské, z níž se připravuje ta nejkvalitnější Bio Yerba Mate se pěstují ve stínu pod bohatými korunami deštných pralesů, mimo dosah přímého slunečního světla. Díky tomu si listy uchovávají více živin a minerálů. Následné sušení takto pěstované Yerby probíhá pouze vzduchem, nikoliv kouřem, aby byl zachován její vynikající chuťový profil a zdravotní nezávadnost. Výška takového stromu může dosahovat až 18 metrů.

Největším producentem Yerba Mate je dnes Argentina s 60 %, následuje Brazílie s 35 % a Paraguay s 5 %. Největším spotřebitelem Yerba Mate je Uruguay, která v přepočtu na obyvatele spotřebuje přibližně 19 litrů ročně

Yerba Mate (3) 

Jaké má Yerba Mate účinky?

Čím to je, že je Yerba Mate tak oblíbená? Kdybychom to chtěli zjednodušit, tak můžeme říct, že Yerba Mate prostě vyhrála genetickou loterii a její sourozenci se mohou jít klouzat. Všechno dobré si totiž vzala pro sebe. Kromě kofeinu obsahuje přirozeně také široké spektrum dalších látek, které mají ve výsledku synergický efekt na náš organismus. Podívejme se nyní na obsah Yerba Mate blíže.

Přečtěte si takéNěkolik důvodů, proč pít Yerba Maté

Proč Yerba Mate

 Kofein, theobromin a theofylin (bratři co drží pospolu)

Yerba Mate obsahuje jak kofein, který nás povzbuzuje, tak theobromin, který je obsažen například v hořké čokoládě, a který se chová jako relaxant zlepšující náladu. Zajímavá je skutečnost, že Yerba Mate má hned po kakaovníku nejvyšší obsah této látky. Theofylinu je zase připisována okysličující vlastnost. Výhodou je, že tyto alkaloidy společně mají synergický efekt na náš organismus. Vyrovnanější, příjemnější a déle trvající povzbuzení je pro naše Mate charakteristické.

Mohlo by vás zajímatObjevte přírodní sílu Yerba Maté: V čem je podobné kávě?

Antioxidanty a saponiny (tolik jich jinde nevypiješ)

Neméně podstatnou složku hraje také vysoký obsah antioxidantů ze skupiny polyfenolů. Ty se přirozeně starají o eliminaci oxidantů, které vznikají jako odpadní látky našich buněk. Dobré je zmínit také skupinu Saponinů, které mohou pomáhat zmírňovat přecitilivělost organismu a tím ulevovat při alergiích.

Minerály a vitamíny (lepší jak v energy drinku)

Široké spektrum minerálů a vitamínů jsou skvělým doprovodem a dělají z Yerba Mate přírodní energetickou oázu. Jsou důležité nejen pro správnou funkci našeho organismu, ale jsou esenciální také pro kvalitní povzbuzení. Proto se do komerčních energy drinků dodávají uměle.

 

DSC09847 (1)

 

O Yerbě můžeme psát ještě velmi dlouho, ale je to trochu jako Rafaelo.

Stejně jedno Mate vydá za tisíc slov. :)

  

Zpět do obchodu