Moc děkujeme za Váš zájem o MUUD Yerba Mate. ✨ Jestli máte otázky, neváhejte nám napsat. Nakupte nad 1200 Kč a dopravu máte ZDARMA.

O NÁS

Náš příběh

Na začátku byli dva kluci, kteří se potkali už na gymnáziu. Adrian a Marek. Teprve na vysoké škole se však všechno spojilo dohromady a oba jsme, nezávisle na sobě, narazili na něco, o čem jsme do té doby ani nevěděli, že existuje. 

Já, Adrian, který jsem již měl zkušenosti z podnikání, a stal jsem se tvůrcem myšlenky a zakladatelem MUUD Labs, jsem doma objevil zapomenuté balení Yerba Mate, které můj otec před dvanácti lety přivezl z Argentiny. Šlo o tradiční značku, navíc kouřového maté, takže to pro mě, jakožto nováčka, nebyla žádná lahoda. Účinky mě však přesvědčily, abych se o tuto bylinu začal zajímat více. 

Marek se o tomto nápoji dozvěděl z podcastů Tima Ferrise, podnikatele a autora bestselleru 4 hodinový pracovní týden, který právě jako nástroj produktivity při psaní popíjel Yerba Mate. Marka nápoj oslovil, ale i jeho první zkušenost nebyla příliš povedená. Pro její účinky si však tuto kouzelnou bylinu oblíbil. Marek v MUUDU působil jako provozní ředitel, ale později z firmy odešel a vydal se na akademickou dráhu. 

Ve firmě jej vystřídal Vojta, se kterým jsem se sice znal už sedm let, ale znovu jsme na sebe narazili náhodou až díky společnému kamarádovi. Vojta působil v oblasti marketingu a měl zkušenosti s rozvíjením firem. Brzy jsem poznal, že je to také velký nadšenec do zdraví a do hledání způsobů, jak zvyšovat svou produktivitu přírodní cestou. Zjistili jsme, že se naše povahy i zkušenosti ve firmě krásně doplňují a rozhodli jsme se MUUD dále rozvíjet spolu. V Česku není Yerba Mate stále dostatečně známá, takže poprvé vyzkoušel až naše matéčko. A bylo to láska na první ochutnání. Tahle reakce je přesně ten důvod, proč jsem MUUD původně vůbec zakládal. 

Obrázek1

Proč jsme začali vyrábět vlastní mixy Yerba Mate

Když jsme s pitím tohoto povzbuzujícího nápoje začali naplno, chtěli jsme jej sdílet s ostatními. Sami jsme ale nevěděli, jak poradit s výběrem kvalitního, a hlavně dobrého maté někomu, kdo chce začít.  Takže podobné nadšence jako my, jsme hledali jen těžko.

Na českém trhu jsou desítky e-shopů, které přeprodávají téměř stovku různých světových značek a typů maté. Kouřových, nekouřových, se stonky, bez stonků, jemně namleté na chimarrao, brazilských, paraguyaských a argentinských značek, různé mixy a kombinace a nespočet dalších typů. Jednoduše chaos.

Začali jsme jednotlivé druhy testovat a ochutnávat. Přestože některé značky jsou v Jižní Americe totálními bestsellery, silné kouřové aroma našim českým jazýčkům nepřišlo na chuť a zároveň studie prokázaly, že se s kouřovými mate pojí zdravotní rizika. Tohle pro nás tedy cesta nebyla.

Nakonec jsme našli lokálního brazilského pěstitele vysoce kvalitní organické Yerby bez stonků. Byli jsme nadšení, protože jsou to právě listy, které v sobě mají nejvíce podstatných látek, a navíc mají nejjemnější chuť. "Super", říkáme si. První krok na cestě k dokonalému matéčku je za námi. 

Cesta však ještě neskončila, protože jsme už od začátku věděli, že chceme vytvořit něco víc. Něco, co bude mít přesah. Když jsme zkoušeli ochutnávat jednotlivá druhy matéčka, zkoušeli jsme je zároveň kombinovat s dalšími surovinami. Na vlastním těle jsme pocítili, že některé další byliny a plody nejen, že násobně prodlužují a zvyšují celkový účinek Yerby, ale že také obohacují chuť. Výsledkem našeho snažení byly první dva dokonale vyladěné mixy, které spatřily světlo světa.

yerba mate (15)_cr 

Proč jsme začali dělat vlastní vybavení 

Kultura Yerba Mate sebou nese i krásný rituál, při kterém se k pití nápoje používá tradiční nádoba tzv. kalabasa a brčko s filtrem, tzv. bombilla. Narazili jsme však na stejný problém jako s druhy maté. Obrovská nabídka a chaos. Navíc nám vždy přišlo, že většina běžných kalabas a bombill vypadá sice tradičně, ale jednoduše přeplácaně, neesteticky a přišlo nám, že nás samotné by skoro odradily od konzumace. Po krátkém přemýšlení u mě na zahradě s výhledem do přírody nám bylo jasné, že nejlepší by bylo zkusit vybavení sestrojit ze dřeva. Z přírodního materiálu v co nejjednodušším funkčním provedení.

yerba mate (13)_1

Po zvažování borovicového, dubového a bambusového dřeva jasně zvítězil bambus. Zvolili jsme jej z těchto tří důvodů:

  1. Perfektně si rozumí s vodou, protože roste ve velmi vlhkém prostředí.
  2. Má skvělé termoizolační vlastnosti. Zadržuje teplo, takže si hrnek s horkou vodou můžete vzít do ruky bez popálení.
  3. Je nejekologičtější. Roste nejrychleji ze všech dřev (rekord byl 91 centimetrů za den) a dokonce z pokáceného bambusu roste znovu nový. Lepší už to být ani nemůže. 

Bambus je z lesa Fuyang, top 10 udržitelný les v ČLR. bambus les

„Naším posláním je rozšiřovat kulturu této báječné byliny.“

yerba mate (12)  

Jak to děláme?

  1. Zjednodušujeme. Jsme nejlepší způsob, jak vstoupit do světa Yerba Mate. Nikdy nebudeme mít desítky mixů, protože zkrátka nejsou potřeba. Děláme jen to nejlepší matéčko způsobem, který zaručí výsledky a zachutná hned napoprvé.
  2. Vzděláváme. Pokud je nějaký festival či událost, na které můžeme být, tak nás tam najdete s úsměvem od ucha k uchu, jak odpovídáme na otázky a děláme matéčka zdarma, abychom naplňovali naše poslání. 
  3. Vytváříme ucelený zážitek. Naše krásná přírodní kalabasa, bombilla, termoska a vynikající matéčko. Nic víc už pro svůj kouzelný rituál nepotřebuješ. MUUD je zkrátka zaručený způsob, jak si zamilovat svět Yerba Mate. Věříme, že krása spasí svět. Objev s námi svět Yerba Mate.
Zpět do obchodu