O NÁS

Náš příběh

"Jsme dva kluci, co se potkali na gymnáziu v Brně."

Na jaře roku 2020 jsme se znovu setkali. Oba, jako už studenti vysoké školy. Adrian, idea maker, zakladatel MUUD Labs, zakladatel aplikace DejKafe.cz doma objevil balení Yerby Mate, které přivezl jeho táta před dvanácti lety z Argentiny.

Marek, provozní ředitel MUUD Labs, se o tomto nápoji dozvěděl z podcastů Tima Ferrise, podnikatele a autora bestselleru 4 hodinový pracovní týden, který právě jako nástroj produktivity při psaní popíjel Yerba Mate. Marka nápoj oslovilI přes jeho první špatně připravený pokus o Yerba Mate si tuto kouzelnou bylinu oblíbil.

"Yerba Mate nás oslovila především svou chutí a pozitivními účinky, které nabízí. Stala se naším každodenním rituálem”  

DSC09883_cut_1

 

Proč jsme začali dělat vlastní vybavení 

Vždy nám přišlo, že většina běžných kalabas (nádob) a bombill (brček) vypadá sice tradičně, ale jednoduše přeplácaně, neesteticky a přišlo nám, že nás samotné by skoro odradily od konzumace. Po krátkém přemýšlení u Adriana na zahradě s výhledem do přírody nám bylo jasné, že nejlepší by bylo zkusit vybavení sestrojit ze dřeva. Z přírodního materiálu v co nejjednodušším funkčním provedení.

yerba mate (13)_1

Bambus byl cesta

Po zvažování borovicového, dubového a bambusového dřeva jasně zvítězil bambus. Z těchto tří důvodů:

  1. Perfektně si rozumí s vodou. Logicky bambus roste ve velmi vlhkých prostředích.
  2. Má skvělé termoizolační vlastnosti. Zadržuje teplo, takže si hrnek s horkou vodou můžete vzít do ruky bez popálení.
  3. Je nejekologičtější. Roste nejrychleji ze všech dřev (91 centimetrů za den) a dokonce z pokáceného bambusu roste znovu nový. Lepší už to být ani nemůže. 

 

Bambus je z lesa Fuyang, top 10 udržitelný les v ČLR.bambus les

 

Proč jsme začali vyrábět vlastní mixy Yerba Mate

Když jsme s pitím tohoto povzbuzujícího nápoje začali naplno, chtěli jsme jej sdílet s ostatními. Sami jsme ale nevěděli, jak poradit s výběrem dobrého mate někomu, kdo chce začít.

Na českém trhu jsou vyšší desítky značek různých typů. Kouřových, nekouřových, se stonky, bez stonků, jemně namleté na chimarrao, brazilských, paraguyaských a argentinských značek a nespočet dalších typů. Jednoduše chaos.

Začali jsme jednotlivé druhy testovat a případně dávat ochutnat našim blízkým. Přestože některé značky jsou v Jižní Americe totálními bestsellery, silné kouřové aroma našim českým jazýčkům nepřišlo na chuť a zároveň s kouřovými mate se pojí zdravotní rizika.

Nakonec jsme našli brazilského pěstitele vysoce kvalitní Yerby bez stonků, protože jsou to listy, které mají v sobě nejvíce podstatných látek. "Super", říkáme si. První krok za námi. Od začátku jsme však věděli, že chceme vytvořit něco navíc, když jsme ochutnávali jednotlivá Mate s dalšími příměsemi, uvědomili jsme si, že některé další byliny a plody násobně prodlužují a zvyšují celkový účinek a obohacují chuť. 

yerba mate (15)_cr

 

Dva vyladěné mixy jsou na světě

Jelikož dle platné české legislativy nesmíme uvádět zdravotní benefity bylin a dalších potravin, tento popis je pouze obrazný a tyto účinky neprokazuje, nedokazuje a nesnaží se na ně poukázat.

Energy Leaves se skládá výhradně z kvalitní Yerba Mate z Brazílie a kolovými ořechy (studie - 1) z Nigérie, které mají dlouhotrvající nabuzující účinek, přináší soustředění a energii (studie - 2) a dávají výslednému nápoji příjemně nasládlou chuť. Dále zde pak najdeme dřevinu Muira Puama (studie - 3), kterou Brazilští indiáni používají na prokrvení těla a podpory kognitivního výkonu, (studie - 4) a Ananasem, který se stará o dlouhodobou svěží chuť. Třešničkou na dortu je už pouze krásná Chrpa, skvělá pro unavené oči (studie - 5). 

Holy Mood se skládá z kvalitní Yerba Mate z Brazílie v kombinaci s bazalkou posvátnou, která by si zasloužila článek sama pro sebe (studie - 6). Posvátnou ji v Indii nazývají převážně pro své adaptogení, protistresové a proti úzkostlivé účinky (studie - 7), má se za to, že může zlepšovat paměť (studie - 8) a zrychlovat mozkové funkce (studie - 9). Celkový zážitek doplňuje už jen žlutý Měsíček lékařský. Tenhle mix vám dá jednoduše svatou náladu.  

 

yerba mate (52)

 

Naše mise

Naším cílem je přiblížit co nejvíce lidem kulturu Yerba Mate. Věříme, že tento nápoj může spojovat a pomáhat každý den každému z nás. V samotné Jižní Americe je Yerba Mate vnímán jako nápoj přátelství. 

Adrian Drozdek, zakladatel MUUD Labs

IMG_3239
objev s námi svět Yerba Mate