Moc děkujeme za Váš zájem o MUUD Yerba Mate. ✨ Jestli máte otázky, neváhejte nám napsat. Nakupte nad 1200 Kč a dopravu máte ZDARMA.

3 způsoby přípravy Yerba Mate: Který si vyberete?

Yerby existuje hned několik druhů. Narazit můžete na Yerbu se stonky nebo bez stonků, Yerbu jemně nebo hrubě mletou, krájenou, ochucenou, oslazenou anebo promíchanou s bylinkami. Chuť Yerby může ovlivnit nejen varianta, kterou zvolíte, ale i způsob její přípravy. Proto ani sami jihoameričané nemají jednotný způsob přípravy. Je to jako kdybychom se zeptali nás čechů zda máme jednotný způsob mazání chleba máslem. Způsobů přípravy Yerba Mate je mnoho, a který si vybereme, záleží z velké části na příležitosti, pro kterou si Mate přejeme připravit a samozřejmě na našich preferencích. Obecně platí, že se můžete setkat se 3 způsoby přípravy Yerba Maté: zjednodušeným, tradičním a kombinovaným. Co se za každým z nich skrývá?

SHOPTET Obrázek článku (1)_1

Zjednodušený způsob přípravy Yerba Mate

Jestliže si chcete „matéčko“ připravovat od rána do večera a nechcete, aby vám příprava zabrala více než je nutné, je tento způsob přípravy přesně pro vás. A jak na to? Do kalabasy vložte 3 lžíce sušené směsi. Nalijte na ni trochu vlažné vody. Pak lehce promíchejte bombillou a jemně vmíchejte vodu do lístků. Pokud pospícháte, můžete tento krok přeskočit a hned si odsrknout vlažnou vodu. Připravte si horkou vodu okolo 70° C. Nezalévejte Yerbu vařící vodou, protože byste zničili všechny blahodárné látky v ní obsažené, například antioxidanty, polyfenoly a další. Při zalévání Yerby nepospíchejte. Postupujte pomalu a zalévejte postupně malým množstvím vody. Počkejte maximálně 3 minuty a můžete si nápoj vychutnat. Pravidelně pro vás připravujeme video návody, kde představujeme naše oblíbené způsoby přípravy Yerba Maté. Pokud nejste fanoušek rituálů, nebo jen nemáte čas či zručnost, doporučujeme zjednodušený způsob.

Tradiční způsob přípravy Yerba Mate 

Čekáte návštěvu přátel? Chcete si dopřát něco úžasného? Pak si rozhodně jednou za čas připravte Yerbu Mate tradičním způsobem. Tak hurá do toho. Vezměte si střední nebo velkou kalabasu a naplňte ji do dvou třetin sušenou směsí Yerba Maté. Následně dlaní jedné ruky zakryjte horní část kalabasy a druhou rukou uchopte nádobu zespodu. A začněte podle tradičního postupu sušenou směs míchat. Čím více promísíte, tím více se Yerba Maté zbaví prachu. S mícháním přestaňte tak, aby hora suché směsi zůstala pod úhlem 45°. Pokud si potřebujete nádobu odložit, můžete si vypomoci polévkovou lžící, kterou jí podložíte a hora směsi si tak snadno zachová svůj tvar. A právě nastává ten správný čas pro zalití sušené směsi vlažnou vodou, která pomůže vytvořit tvar hory sušiny. Počkejte, dokud se voda nevsákne do Yerby na spodu hory. Následně vsuňte po straně hory do nápoje až ke dnu bombillu. Ohřejte vodu na 70° C. Klesnout může i níže. A opět pod úhlem 45° dolijte ohřátou vodou. Lehce odsrkněte a opět dolijte ohřátou vodou. A je hotovo. Teď už jenom usrkávejte a dolévejte teplou vodu vždy na úpatí vytvořené hory. Díky tomu se budou lístky maté namáčet postupně a nápoj vám vydrží delší dobu. Vodu si sebou můžete vzít do termosky, aby mohlo být maté všude s vámi.

 Kombinovaný způsob přípravy Yerba Mate

Tento způsob nabízí výhody tradiční přípravy Yerba Maté v kombinaci s rychlostí zjednodušeného způsobu přípravy. Opět jako u první varianty odměřte do kalabasy 3 polévkové lžíce sušené směsi Yerba Mate. Horu sušiny sklepněte na jednu stranu. Vlažnou vodou dolijte na druhou stranu. Chvilku nechte vstřebat, aby voda ochránila všechny užitečné látky obsažené v Mate. Pod kopec sušiny vložte bombillu. Ohřejte vodu na 70° C nebo si vezměte termosku s již ohřátou vodou a zalijte směs do vrchu. A máte vlastně hotovo. Lístky Yerba Mate se vám budou zavlažovat zespodu, takže nápoj nebudete muset ani míchat. Pokud chcete využít výhod obou typů příprav. Praktičnost zjednodušené a déletrvající efekt tradiční přípravy. Zkuste určitě také kombinovaný způsob.

Přečtěte si také: Proč pít Yerba Maté?

 Z čeho pít maté?

Správně připravená Yerba bude mít stejné účinky, ať už si ji dáte z obyčejného hrnku, který najdete doma nebo z kalabasy. Pokud si ale chcete vytvořit z pití „matéčka“ každodenní rituál, tak tradiční bambusová kalabasa vám zkrátka nesmí chybět. Hodit se vám bude také bombilla, což je praktické brčko s filtrem, díky kterému se vám lístky nedostanou do pusy. A nakonec termoska. Yerbu, je nejlepší zalévat opakovaně, takže všudypřítomná termoska je neodmyslitelnou součástí kultury pití Yerba Mate. To vše dohromady jsme pro Vás připravili v MUUD Starterpacku. Poskytne vše, co potřebujete, vyrobené z přírodního materiálu v jednoduchém funkčním provedení. Život je třeba si užívat všemi smysly.

Zpět do obchodu