Vítejte ve světě Yerba Mate. 🧉 Jestli máte otázky, neváhejte nám napsat. Nakupte nad 1200 Kč a dopravu máte ZDARMA. ✨

Způsobuje yerba maté zdravotní problémy? Může pouhé pití tohoto nápoje vyvolat rakovinu?

O zdravotních přínosech yerba maté se napsalo již bezpočet článků. Mnoho jich však odkazuje také na zdravotní rizika spojená s Yerba Mate. Stále častěji se setkáváme s tím, že i naši zákazníci si maté kupují kvůli jeho účinkům a s přesvědčením o tom, že jim zároveň škodí. To nás však velmi mrzí, protože nejde o správnou informaci. Jaká je realita? Yerba Mate je velmi účinná bylina, kterou je třeba konzumovat s rozmyslem, nicméně sama o sobě je velmi zdravá. Pojďme se na to podívat.

SHOPTET Obrázek článku_2

Jak je to s riziky užívání kofeinu

Prvním aspektem je již samotný kofein. Jeho pravidelné užívání v přiměřeném množství nemá na zdravé lidské tělo žádný negativní vliv. Evropský úřad pro bezpečnost potravin jakožto maximální doporučenou denní dávku kofeinu pro dospělého člověka stanovil konkrétně množství 400 mg na den. Přesto bychom jej ale měli konzumovat uvážlivě a pro některé skupiny rizikový je. Názory na škodlivost kofeinu v těhotenství se různí, někde se jako limitující uvádí 200 mg za den. Jiné zdroje však doporučují vyhnout se užívání kofeinu zcela. Mezi rizika se uvádí především potenciálně nízká porodní hmotnost dítěte. Kofein může narušovat nejen růst plodu, ale i jeho vývoj. Děti by pak kofein neměly konzumovat vůbec. Nevhodný je do 12 let věku. Platí to samozřejmě i pro nejmenší miminka, která jsou ještě kojená. Stejně tak některé zdroje konstatují, že přijatelnou denní dávkou pro kojící ženu je 200 mg. Nicméně se lze setkat i s názory, že by si novopečená maminka raději dopřávat kofein neměla vůbec, neboť kojenec může mít vlivem působení stimulantu například potíže se spánkem.

Měli byste vědět: Doporučená denní dávka kofeinu stanovená Evropským úřadem pro bezpečnost je 400 mg.

Zpracování kouřem produkuje karcinogenní látky

Pokud nejsme limitováni v užívání kofeinu, můžeme pít maté bez omezení? Čisté Yerba Mate je zcela přírodní produkt, přesto nám při jeho konzumaci mohou hrozit rizika. Na vině však v tomto případě není samotná výchozí surovina pro přípravu nápoje, která je původu rostlinného, nýbrž její zpracování a zejména sušení. To probíhá tradičně kouřem. Tuto metodu využívá řada značek, a to včetně těch největších. Paradoxně tím ale maté kazí jeho pověst, jelikož většina studií na toto téma, byla provedena na těchto tradičních značkách a tudíž nebraly v potaz alternativní způsoby zpracování. Tradičně užívaný postup má svoje odůvodnění. Dodává maté jeho typickou kouřovou chuť a mírně umocňuje i jeho stimulační efekt. Daní za tuto techniku je však vznik karcinogenních látek. Při zpracování se vytvářejí karcinogenní polyaromatické uhlovodíky, což jsou sloučeniny vzniklé zahříváním některých molekul. Stejně jako při spalování tabáku v cigaretách. Tomu však je možné předejít.

Vyzkoušejte maté sušené teplým vzduchem

Sušení kouřem, během kterého vznikají ony nebezpečné látky, lze zajistit také pouze teplým vzduchem. Tento proces je náročnější a trvá delší dobu, proto jej při velkovýrobě příliš nevyužívají. Současně se stále častěji hovoří o výskytu pesticidů, tedy látek, které v konečném důsledku mohou mít rovněž karcinogenní efekt. Limity pro použití těchto prostředků stanovuje legislativa. V určitém množství jsou tedy povoleny. A je na zodpovědnosti a poctivosti každého výrobce, s jakou důsledností k dodržení předepsaného zákonného omezení přistupuje. V případě velkovýroby, při které je nutné bylinu pěstovat na širokých pláních, se využití pesticidů bohužel nedá vyhnout. Využití pesticidů a sušení kouřem jsou tak hlavní důvody, proč bychom měli vyhledávat pouze organicky pěstované maté, které ideálně roste v přítmí deštného pralesa, bez aplikace pesticidů a herbicidů a zaručuje tak spotřebiteli, že je výrobek zdravotně nezávadný. Při organickém způsobu pěstování a zejména v případě, že jde o pěstování mimo přímé sluneční záření si navíc rostlina uchovává více zdraví prospěšných látek.

MUUD Yerba Mate je první česká značka, která pracuje pouze s nejkvalitnějšími surovinami. Organicky pěstovaná yerba, sušená vzduchem a v kombinaci s dalšími surovinami v bio kvalitě vytváří skutečně blahodárný nápoj. Ochutnejte Yerba Mate bez kompromisů.

Přečtěte si také: Hubnutí s Yerba maté

Horké nápoje mohou vést k rakovině

Ovšem pozor, je tady ještě další faktor. Pokud se těšíte na lahodný šálek svého yerba maté tolik, že jej pijete, zatímco je ještě tekutina horká, možná si tím nevědomky škodíte. Pití teplých nápojů může zvýšit riziko vzniku rakoviny jícnu. Na tento fakt poukázala studie publikovaná v časopise Clinical Nutrition. Konkrétně může nadměrně horké pití vyvolat zánět jícnu, který je předstupněm rakoviny. Ke stejnému závěru dospěl také článek íránských autorů uveřejněný v britském medicínském časopise British Medical Journal. Výzkum se konkrétně opřel o konzumaci čaje, nicméně směrodatný v tomto případě není druh nápoje, ale jeho teplota. Výzkumníci zjistili, že rizikové jsou velmi horké tekutiny s teplotou nad 70 °C.

Zkuste občas maté zastudena

Mechanismus rozvoje rakoviny se odborníkům stále ještě vysvětlit nepodařilo. Nicméně ačkoli příčiny neznáme, platí i v tomto případě, že je vhodné myslet raději dopředu a preventivně zachovat střídmost. V pravidelné konzumaci yerba maté je vhodné čas od času udělat přestávku, a to i kvůli nadměrné konzumaci kofeinu. K té může dojít, pokud navíc tento stimulant přijímáte i z jiných zdrojů, jako je třeba káva. I šálek svého maté si můžete navíc dopřát zastudena. Lístky se zalévají standardně vodou s teplotou 70 °C, což umožní rychlou extrakci veškerých účinných látek. Dále se ale nápoj upravuje jako studený, přidává se tak do něj led a případně také ovoce.

 

 

Diskuze (0)

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole:
Zpět do obchodu