Moc děkujeme za Váš zájem o MUUD Yerba Mate. ✨ Jestli máte otázky, neváhejte nám napsat. Nakupte nad 1200 Kč a dopravu máte ZDARMA.

Proč pít v létě teplé nápoje? Čaj rozpálené tělo zchladí lépe než zmrzlina!

Během horkého dne většina z nás sáhne po ledovém čaji, zmrzlině nebo oroseném pivku. To samozřejmě v naději, že nás studené jídlo nebo pití alespoň na chvilku zchladí. Málokdo už ale tuší, že je to přesně naopak! Jak funguje lidské tělo a proč má smysl pít během léta teplé nápoje?

SHOPTET Obrázek článku (1)_4

Naše tělo je tak trochu záhada

Biologie lidského těla někdy funguje přesně naopak, než bychom od ní čekali. Příkladem je právě pití horkých nápojů v létě. Zní to jako nesmysl, ale horký čaj vás skutečně může v létě ochladit lépe než vychlazená voda. Jak je to možné?

Pokud do sebe totiž během horkého letního dne vpravíte studený nápoj, naše tělo ho potřebuje nejdříve ohřát na svou vlastní teplotu a to vyžaduje energii. Teplo potřebné k zahřátí nápoje v žaludku musí dodat naše srdce, které je už tak zatěžováno nadměrným horkem z okolí.

Přečtěte si také: Yerba Maté a tradiční rituály: Jak se připravuje a pije v různých kulturách

Teplý nápoj zaručuje rychlejší ochlazení

Studené nápoje v létě našemu tělu tedy jen zbytečně přitěžují. Naopak teplý nápoj může přispět k rychlejšímu zchlazení a má ještě jednu obrovskou výhodu. I když takto upravený nápoj přímo neodvádí teplo z těla, pomáhá vytvářet dodatečný pot, jehož vylučováním z těla se organizmus opět chladí. A to bez toho, aby na tuto termoregulaci musel vynakládat další dodatečnou energii.

Ve finále tak teplý nápoj (a je úplně jedno, jestli dáte přednost teplému Yerba Maté nebo třeba čaji matcha) „ošálí“ naši regulační jednotku a ta pracuje v náš prospěch. Kvalitní čaje navíc našemu tělu dodají minerály a důležité antioxidanty, které podporují imunitu, správné trávení, a dokonce naše tělo chrání před volnými radikály.

  • Věděli jste, že i Číňané pijí v horkých dnech vlažný čaj, po němž se lehce zpotí a tělo se tím ochladí? Ze stejného důvodu jedí i lehce kořeněná jídla, která podporují krevní oběh a pocení. To proto, aby se tělo zbavilo přebytečného tepla.

Mohlo by vás zajímat: Yerba Maté a trávicí systém: Jak podporuje trávení?

Další rady a tipy na letní zchlazení

  1. K doplňování tekutin za horkého letního dne je ideální obyčejná (nesycená) voda nebo právě zmíněný čaj Yerba Maté.
  2. Vyhnout byste se naopak měli alkoholu, kávě nebo energetickým drinkům, které působí především na povzbuzení vašeho organizmu, a tím spouští i proces topení v našem těle.
  3. Jezte lehká jídla a zkuste i ta pikantní nebo hořká. Pikantní potraviny totiž spouští produkci potu, čímž tělo ochlazují. Hořké suroviny (např. rukola, pampeliška, čekanka nebo řeřicha) pak vyhánějí z těla přebytečnou horkost.
  4. Během dne si místo hlavního jídla naservírujte třeba jen vlažnou polévku (typicky španělské gazpacho) a dopřejte si i kelímek bílého jogurtu, který podpoří správné trávení.
  5. Poslouchejte signály vlastního těla a nepřepínejte se. Klidně si dejte během dne „dvacet“ a náročnou fyzickou aktivitu vyměňte třeba za jógu ve stínu vzrostlého stromu.

Přečtěte si také: Objevte přírodní sílu yerba maté: V čem je podobné kávě?

V zimě by to mělo fungovat opačně

Naopak v zimě je vhodné tělu dodávat chladnější tekutiny. I když to zní paradoxně, po tom, co vypijete studenou vodu nebo vychlazený čaj, dojde v našem těle k celé řadě reakcí. Už výše jsme si totiž řekli, že tělo potřebuje nápoj ohřát nebo zchladit na tělesnou teplotu.

Na ohřátí studeného nápoje je tak opět zapotřebí energie, podobně jako třeba na trávení potravy. Reakcí organismu je v tomto případě rozšíření cév, pocitové uvolnění, celkové zahřátí těla a rozproudění krve se všemi jeho důsledky, jakými je relaxace svalstva, snížení bolesti a efektivnější rozvádění látek po těle.

Vždy je potřeba poslouchat signály vlastního těla a tomu přizpůsobit nejen pitný režim, ale také jídelníček. Naše tělo je totiž nesmírně propracovaným a důmyslným systémem a ignorovat ho by proto byla věčná škoda!

Zpět do obchodu