Moc děkujeme za Váš zájem o MUUD Yerba Mate. ✨ Jestli máte otázky, neváhejte nám napsat. Nakupte nad 1200 Kč a dopravu máte ZDARMA.

Čím se zahřát během podzimních plískanic? Tradičním Yerba Maté!

Ačkoliv to za okny zatím ještě nevypadá, podzim už netrpělivě klepe na dveře a zanedlouho převezme nadvládu. Čím se zahřát během podzimních plískanic? Třeba šálkem kvalitního Yerba Maté! Proč dát šanci tomuhle exotickému nápoji?

SHOPTET Obrázek článku (1)_7

Yerba Maté aneb Seznamte se, prosím

Když se řekne maté, ne každý si hned „na první dobrou“ vybaví, o jaký nápoj vlastně jde. Pro mnoho lidí jde dokonce o zcela neznámý pojem, o kterém ještě nikdy v životě neslyšeli. Pokud patříte do první zmíněné skupiny, nebo si zkrátka chcete znalosti o Yerba Maté osvěžit, prozradíme, že jde o nápoj připravovaný ze sušených řezaných listů cesmíny paraguayské, což je rostlina přirozeně rostoucí v Jižní Americe.

Přečtěte si také: Yerba Maté a tradiční rituály: Jak se připravuje a pije v různých kulturách

Popíjení Yerba Maté jako významný společenský rituál

Pro popíjení tohoto nápoje se nejlépe hodí speciální nádoba zvaná kalabasa, která se původně vyráběla z jednoho kusu tykve. Dnes už ale koupíte i kalabasy ze dřeva, kovu nebo keramiky, či jiných moderních materiálů. Nápoj se pije přes kovové nebo dřevěné brčko zvané bombilla. Tento způsob přípravy a následné konzumace přináší rituální a společenský aspekt, který je důležitou součástí jihoamerické kultury.

Jak se Yerba Maté dostane až do vaší kalabasy?

K tomu, aby se sušené lístky cesmíny paraguajské dostaly až na dno vaší kalabasy, je potřeba urazit dlouhou cestu. Jako první jsou lístky sesbírány a následně zahřáty na teplotu až 500 °C, čímž dojde k inaktivaci oxidačních enzymů. Následuje sušení listů, které by ve finále neměly obsahovat více než 5 % vlhkosti. Dalším krokem je zrání. Po vysušení se nechají sušené listy zrát po dobu až 12 měsíců, čímž se formuje výsledná chuť Yerba Maté. Posledním krokem je potom třídění. Listy se třídí od větviček a dále se drtí. Často jsou expedovány samostatně nebo v podobě aromatizovaných směsí.

Mohlo by vás zajímat: Yerba Maté a trávicí systém: Jak podporuje trávení?

Už jste ochutnali Yerba Maté?

Na tomhle místě vás určitě napadne, jak vlastně Yerba Maté chutná. Chuť tohoto tradičního nápoje je často kouřová, výrazná a zemitá. Vždy samozřejmě záleží na konkrétním producentovi, ale i dovozci nebo směsi, kterou si pořídíte. Chuť připravovaného nápoje může také ovlivnit i zvolený způsob přípravy. Pokud s popíjením Yerba Maté teprve začínáte, je dobré vybírat tzv. elaboradu, v níž se objevují nejen listy, ale také větvičky. Chuť nápoje bývá obvykle sladší, a pokud vám nebude vadit, můžete se časem propracovat k silnějším a výraznějším variantám tohoto lahodného nápoje.

Proč se během podzimu zahřívat Yerba Maté?

O tom, jaké nápoje konzumovat během zimy a léta jsme se více rozepsali v jednom z dřívějších článků. Protože Yerba Maté nezaléváte vroucí vodou, bude nápoj během popíjení příjemně teplý, ale nikoliv horký, proto vás během podzimních plískanic zahřeje lépe než klasický čaj nebo jiný horký nápoj. Navíc dodá tělu tolik potřebnou energii a vitalitu, což oceníte třeba ve chvíli, kdy se cítíte unavení a takzvaně „pod psa“.

Přečtěte si také: 7 situací, kdy byste si měli pochutnat na šálku Yerba Maté

Pochutnávejte si na nápoji pravidelně

Při pravidelném popíjení Yerba Maté můžete čerpat celou řadu zajímavých benefitů. Jedním z nich je nejen postupné dodávání energie, ale také skutečnost, že nápoj podporuje kognitivní funkce, myšlení, soustředění a koncentraci. Někteří jedinci dokonce po vypití hlásí mírné stavy euforie, což oceníte zejména ve vypjatých nebo stresových situacích.

Nápoj pomáhá kontrolovat hladinu „špatného“ cholesterolu, působí mírně diureticky a napomáhá s hubnutím a kontrolou optimální váhy. Yerba Maté také obsahuje spoustu antioxidantů i látky s uklidňujícími účinky na trávicí systém. Například obsažený theobromin pomáhá uvolnit svaly v trávicím traktu a snižuje tak křeče a bolest.

Zpět do obchodu