Moc děkujeme za Váš zájem o MUUD Yerba Mate. ✨ Jestli máte otázky, neváhejte nám napsat. Nakupte nad 1200 Kč a dopravu máte ZDARMA.

Využijte ještě jednou lístky Yerba Maté. Rostliny vám poděkují.

Přemýšlíte, jak využít zbylé lístky Yerba Mate? Zkoušeli jste někdy zalít pokojovky vodou z vylouhovaných čajových lístků? Pokud jste tohle ještě nikdy nezkusili, pak byste to měli co nejdříve napravit!  Vyluhované zbytky lístků Yerba Maté jsou výborným přírodním hnojivem i ochráncem křehkých rostlinek během jejich růstu.

SHOPTET Obrázek článku (1)_6

Řada cenných nutrientů

Yerba Maté, coby tradiční nápoj Jižní Ameriky, který se připravuje z lístků cesmíny paraguajské, získává na stále více popularitě také u nás v České republice. Nápoj dokáže člověka pořádně nakopnout, dodat mu chybějící energii, umí podpořit správné vylučování vody z organismu a zároveň příjemně osvěžit.

Je totiž bohatou zásobárnou vitamínu A, B1, B2, B3 a B5 a také vitamínu C. Z minerálních látek v něm můžeme najít zejména vápník, draslík, hořčík, křemík, železo nebo fosfor. Nechybí mu ani několik druhů aminokyselin a antioxidanty, stimulující látky (alkaloidy kofein, matein, teofylin a theobromin) a bioflavonoidy rutin a kvercetin.

Z hlediska pěstitelského nás ale budou nejvíce zajímat právě zmíněné minerální látky v podobě dusíku, fosforu a draslíku, což jsou hlavní složky některých komerčně vyráběných rostlin. Lístky Yerba Maté navíc obsahují mnoho různých mikroživin, které pomáhají obohatit půdu a ochránit rostliny před nezvanými návštěvníky.

Mohlo by vás zajímat: Objevte přírodní sílu Yerba Maté: V čem je podobné kávě?

Jak si domácí hnojivo připravit?

Existuje rovnou několik způsobů, jak vylouhovaný Yerba Maté při péči o rostliny využít. Zbytky lístků můžete nalít do konvice s vodou, kde je necháte několik hodin (ideálně přes noc). Ráno vodu přecedíte a zalijete s ní pokojovky nebo rostliny na zahradě.

Pro vitálnější pokojové rostliny (především orchideje, gardénie či kapradiny) přisypejte před sázením na vrstvu drenáže v květináči zhruba kávovou lžičku vylouhovaného Yerba Maté. Ten zadrží přebytečnou vodu a do substrátu bude postupně uvolňovat potřebné živiny.

Vylouhovaný Yerba Maté můžete také smíchat se zeminou v poměru přibližně 1 : 4. Navlhlé lístky smíchané se substrátem dodají počáteční vláhu rostlinám přímo ke kořenům. Zbytky čaje můžete rozsypat i okolo záhonů s růžemi, které ochrání před padlím a dalšími plísňovými a houbovými chorobami i škůdci.

Pokud si chcete domácí hnojivo z Yerba Maté připravit do zásoby, vylouhované lístky usušte na sítku nebo savém papíru, kde je čas od času obraťte. To proto, aby rovnoměrně proschly a neplesnivěly. Po vysušení je můžete maličko nadrtit nebo rovnou přesunout do čisté a uzavíratelné sklenice, kde vydrží klidně i několik dlouhých měsíců.

Přečtěte si také: 6 důvodů, proč vyměnit kávu za Yerba Maté. Znáte je všechny?

Některým rostlinám nemusí tohle hnojivo vyhovovat

Je třeba zmínit, že většinu užitečných látek z matéčka získáme pro sebe, takže v posledním výluhu se už nachází jen v malém množství. Pořád ale dává větší smysl využít použité Yerba Maté jako přírodní hnojivo než vylouhovanou směs rovnou vyhodit.

Další důležitou informací je, že ne všechny rostliny účinky Yerba Maté ocení. Jakmile se listy rozloží, snižují pH půdy a zvyšují její kyselost. To představuje potenciální problém pro ty rostliny, které upřednostňují neutrální nebo alkalické půdy. Přírodní hnojivo z Yerba Maté byste proto měli aplikovat pouze u rostlin, které milují kyselou půdu. Typicky jde o kapradiny, všechny druhy růží, rajčata, lilky, papriky, borůvky, brusinky, japonské javory, azalky, rododendrony nebo vřesy.

Praktický tip: Během hnojení je dobré monitorovat pH půdy pomocí speciálních papírků, které se dají běžně koupit v drogérii.

Pokud se vám ekologické hnojivo z Yerba Maté doma nebo na zahrádce osvědčí, můžete vyzkoušet i další přírodní hnojiva z kávové sedliny, vaječných skořápek, banánových slupek, nebo droždí. Rostliny můžete zalévat i vodou z brambor nebo neosolenou vodou z těstovin. Pokud by se během hnojení objevila na povrchu půdy plíseň, zlikvidujte ji a s hnojením udělejte na pár měsíců pauzu.

Zpět do obchodu